YAESU VX-1R

Na této stránce bych chtěl uveřejnit pár věcí a poznatků o stanici Yaesu VX-1R. Činím tak proto, protože když jsem si tuto stanici dovezl z Holic (30.8.2003), těžko jsem k ní sháněl nějaké podklady. Na internetu stačí do vyhledávače zadat "VX-1R" a systém vám najde spoustu odkazu, ale až na pár mi všechny byly na nic. Proto zde chci uvést pár poznatků a rad, které by mohly někomu pomoci.


Technická specifikace:
Stanice je malá, má vestavěný příjmač od 500 KHz do 1 GHz. Vysílá od 144-146 a 430-440 MHz. To je ovšem obecně a velmi stručně řečeno. Kmitočtový rozsah je rozdělen do 9 pásem, která na sebe navazují. Ale zase to není tak úplně pravda. Standardně je blokováno pásmo 820-860 MHz (tuším, že je to tento rozsah) pro příjem. Výhodou stanice je, že veškeré zámky lze odstranit pomocí SW (viz níže).  Citlivost stanice je dobrá na amatérských pásmech a blízkém okolí. Například  v rozsahu 200-380 MHz se dá mluvit spíče o necitlivosti, protože tady stanice příjmá signály tak od 1mV!!!! Bližší technické informace naleznete tady. A přidávám ještě jeden odkaz.


Software:
Když jsem si dovezl stanici, začal jsem hledat ovládací software, kterým bych do TRXu natlačil paměti, ale hlavně abych si stanici odblokoval pro vysílání i na neamatérských pásmech. Konkrétně jsem měl na mysli pásmo PMR a tzv "svolené kmitočty". Firma Yaesu dodávala originální software, ale za cenu cca 2 500,- , což je nepřijatelné. Stáhl jsem z různých stránek všemožné pomůcky, ale ani jeden program, který by vyhovoval. Nakonec jsem ho našel. Je sice neoficielní, psaný pro DOS a FREE verze je trochu omezená, ale vyhovuje snad po všech stránkách. Odkaz je zde. K programu potřebujete datový kabel, jehož schéma je přímo v ZIPu s programem. Pro jistotu  dávám odkaz na schéma a ještě fotku toho mého (testovací verze - stojí za shlédnutí).


Úpravy:
Velmi pěkná stránka s úpravami je zde a pak je tu ještě jedna.

Napájecí zdroj
Tuto ručku nelze napájet přímo z 12V, tak jak je to běžné. Stanice "funguje" na napětí od 3-7V. Pokud by byla připojena na větší napětí, dojde k zničení. Dále nesmí být stanice připojena k tzv. tvrdému zdroji, protože by došlo k zničení akumulátoru. Stanice neobsahuje proudovou nabíjecí regulaci a tak ji můžete používat pouze ve spojení s originál napáječem, nebo použít následující schéma. Jedná se o upravené zapojení oblíbeného stabilizátoru LM317. Tento zdroj dá pouze požadovaný proud a nemůže tak dojít k destrukci akumulátoru.

Dodatek
Přeji vám příjemnou práci s tímto malinkým transciverem.